
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.5 mm |
| Width | 8.6 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 9.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 8.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 8 |
| Connector Type | Header, Male Pin |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.4892 mm |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | White |
| Contact Mating Length | 4.4958 mm |
| Contact Gender | Male |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Contact Pitch | 2.5 mm |
Stock: 4994
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43773
Ext.Price$0.43773
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43773 | $0.43773 |
| 10 | $0.37360 | $3.73600 |
| 25 | $0.31341 | $7.83525 |
| 50 | $0.26292 | $13.14600 |
| 100 | $0.22057 | $22.05700 |
| 300 | $0.21287 | $63.86100 |
| 500 | $0.20637 | $103.18500 |
| 1000 | $0.20006 | $200.06000 |
| 3000 | $0.19834 | $595.02000 |
